صنایع پتروشیمی گلستان

(شرکت سهامی عام)

بر اساس تصویب کمیسیون تلفیق، در لایحه بودجه ۹۷، برای کمک به احداث خط لوله انتقال گاز اتیلن به شهرهای مهاباد، سنندج و ممسنی، به طول ۲۱۰۰ کیلومتر، که از سال ۱۳۸۳ اجرای آن آغاز شده و تا سال ۱۴۰۰ باید تکمیل شود، ۲۳۶۰۰۰ میلیون ریال بودجه درنظر گرفته شده است که این مقدار اعتبار نسبت به رقم ۴۶۴۰۰۰ ریال ۴۹ درصد کاهش دارد درحالی که پیش‌بینی می‌شود پروژه مذکور ۳۸۲۱۳۶۱ میلیون ریال دیگر اعتبار نیاز داشته باشد.

جمع کل اعتبار درنظر گرفته شده برای این پروژه از ابتدا تا تکمیل طرح، ۹۰۳۵۷۶۵ میلیون ریال است.

ازسوی دیگر بر اساس لایحه مصوب در کمیسیون تلفیق، برای کمک به احداث خط لوله انتقال گاز اتیلن مرکزی نیز در سال جاری با ۵۳ درصد کاهش نسبت به رقم ۱۹۰۰۰ میلیون ریالی سال ۹۶، ۹هزار میلیون ریال بودجه درنظر گرفته شده است. اجرای این طرح که ۶۰۰ کیلومتر درازا دارد، از سال ۱۳۸۸ شروع شده و مقرر است تا سال ۱۴۰۰ پایان یابد. پیش‌بینی می‌شود طرح مورد بحث برای تکمیل ۳۰۱۸۰۹ میلیون ریال دیگر اعتبار نیاز داشته باشد. درمجموع ۵۰۸۶۳۲ میلیون ریال اعتبار درنظر گرفته شده برای طرح مذکور است.

طرح احداث خط لوله اتیلن غرب در سال ۱۳۸۱ برای توسعه مناطق کمتر توسعه یافته غرب کشور بخش تولید در این مناطق به تصویب رسید؛ این طرح در سال ۱۳۸۳ آغاز و با بیش از ۱۰ سال از آغاز طرح پیشرفت فیزیکی طرح در سال ۱۳۹۵ حدود ۸۲ درصد بوده است.

بررسی آمار ارائه شده و ارقام مندرج در قانون بودجه سال ۹۶ حاکی از آن است که در سال ۹۵ از محل منابع عمومی، پرداختی به طرح صورت نگرفته است؛ این درحالی است که یکی از عوامل اصلی کند بودن پیشرفت فیزیکی این طرح کمبود منابع مالی است.

با این حال در سال ۹۷ نسبت به مصوبه سال قبل بودجه عمومی‌ طرح حدود ۴۹ درصد کاهش یافته و طرح خط لوله انتقال گاز اتیلن مرکزی بر اساس آخرین گزارش موجودی در دی ماه سال ۱۳۹۳، حدود ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اکنون نیز منابع عمومی این طرح نیز در لایحه بودجه سال ۹۷ نسبت به مصوبه سال قبل حدود ۱۰ میلیارد ریال (بیش از ۵۰ درصد) کاهش داشته است.

موضوع تبصره ۱۹ در بخش پتروشیمی

بر اساس طرح مشارکت عمومی ـ خصوصی موضوع تبصره ۱۹ در بخش پتروشیمی، طرح کمک  به احداث خط لوله انتقال گاز اتیلن به شهرهای مهاباد، سنندج، ...، ممسنی، علاوه بر ۲۳۶۰۰۰ میلیون ریال از منابع عمومی می‌تواند ۱۳ میلیون و ۳۹۲ هزار میلیون ریال نیز از محل آورده مشارکت ‌کننده، تسهیلات صندوق توسعه ملی (بخش غیردولتی)، بازار سرمایه، تامین اعتبار کند.

با این حساب، اعتبار درنظر گرفته شده برای طرح مذکور در سال ۹۷ ـ البته برآورد اعتبارات صورت گرفته مربوط به سال ۹۷ نیست بلکه شامل کل اعتبار مورد نیاز برای خاتمه طرح اتیلن غرب است که ممکن است طی سال‌های آتی اجرایی شود ـ از محل منابع عمومی و مشارکت خصوصی، ۱۳میلیون و ۶۲۸ هزار میلیون ریال است.

بر اساس لایحه سال ۹۷ که در کمیسیون تلفیق مصوب شده است، مطابق تبصره «۱۹» ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۷ مقرر شده که دستگاه اجرایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه شرایط را فراهم سازند تا طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای «حاکمیتی» یا طرح های غیرانتفاعی دارای «اهداف اجتماعی» به بخش خصوصی و تعاونی برون‌سپاری یا با روش عقد قرارداد مشارکت، اجرا و تکمیل شود.

طرح خط لوله اتیلن غرب به عنوان یکی از طرح‌های مشارکت عمومی و خصوصی معرفی شده است. بر اساس برآوردهای ارائه شده در لایحه بودجه سال ۹۷ مقرر شد بیش از ۹۸ درصد اعتبار مورد نیاز این طرح برای تکمیل از طریق سایر منابع از جمله آورده مشارکت کننده، تسهیلات بانکی، بازار سرمایه و صندوق توسعه ملی تامین شود.

نکته قابل تامل اینکه رقم پیش‌بینی شده در سال ۹۷ محل مذکور اندکی بیش از کل هزینه انجام شده طرح تاکنون است لذا به نظر می‌رسد رقم پیش بینی شده اعتبار مورد نیاز برای سال ۹۷ و سال‌های آتی باشد.

شایان ذکر است به دلیل غیرانتفاعی بودن این طرح، به منظور ترغیب بخش خصوصی برای مشارکت در تامین منابع مالی آن لازم است تمهیداتی اندیشیده شود. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه در صورت تصمیم به واگذاری این طرح باید تضامین لازم برای اجرای کامل تعهدات دولت در این طرح اخذ شود.

منبع:انژی امروز

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

نام وب سایت

نام وب سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت